• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2022 - Custom text here

Arkeolojik Eserlerin Depolanması

Eserlerin Depolanması

Artık son aşamaya gelinmiştir, eser üzerinde tüm çalışmalar tamamlanmış, yapılan tüm işlemler rapora yazılmış, çizimleri yapılmış ve eserin son halinin fotoğrafı da çekilmiştir. Bundan sonra eserin depodaki veya sergide ki yerini alması gerekir.

Eserler depoya kaldırılmadan önce çok iyi paketlenmelidir. Öncelikle eser bünyesinde asit bulundurmayan özel kağıtlara sarılır, üzerine delikler açtığımız naylon poşetlerin içine eserler koyulur. Eserin üzerinde numarasının yazılı olmasına rağmen paketi açma gereği duymadan görülebilecek bir etiket de poşetin ağzına bağlarız.

Depolama da en önemli olan eserin orada uzun yıllar kalacağı ve bu süre içinde eserin en iyi şekilde korunmasıdır. Rutubet, toz ve haşaratlar bir eser için olabilecek en zararlı şeylerdir. Bu yüzden rutubetsiz ve tozsuz ortamlarda depolar inşaa edilmelidir. Eserlerin üzerine konulduğu rafların sağlam ve emniyetli olduğundan emin olmalıyız.

 

Kons. Esra ALTINANIT

f t g m