• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2022 - Custom text here

TMKV 40 YAŞINDA

TMKV 40 YAŞINDA

40 Vakıf insana vefa

Bu programlar keşke her haftaya yayılsaydı. Yıl boyunca 40 hafta isteyenler katılma imkanını bulabilseydi. 05 Kasım 2009 Perşembe 13:43 Kurucuları arasında merhum Mahir İz, Cahid Okurer, Sabahattin Zaim gibi isimlerin de olduğu Türkiye Milli Kültür Vakfı 40. yaşını adına yaraşır, kendine yakışır bir törenle kutlayacak: 40 Vakıf İnsana Vefa.

‘Vakıf insan’ ne demek?

Bunu TMKV Başkanı Prof. Dr. Salih Tuğ şöyle açıklıyor: “Milli Kültürümüzün ana unsurlarından olan dil, din, sanat dalları, tarih, gelenek ve göreneklerimizin muhafazası ve yaşatılması, yeni nesillere aktarılması ancak ve ancak seçkin aydınların emeği ve hiçbir karşılık beklemeksizin gerçekleştirdiği hayırlı hizmetlerle mümkün olabilmektedir. Toplumumuzun öne çıkan mütefekkir ve fonksiyonel aydın kesimleri, gerek çeşitli sivil toplum kuruluşlarında ve gerekse kendi ferdî sây ü gayretleriyle pek çok önemli, unutulmaz ve kalıcı kültürel hizmetler gerçekleştirmiş bulunmaktadır. İster ak-pak binitleriyle atlanıp aramızdan ayrılmış ve Rahmet-i Rahmân’a kavuşmuş olsun, ister halen toplumumuzda ve ön sıralarda duran, milli kültürümüzün bu emekçilerini yâdetmek ve ayrıca onların ektiklerinin unutulmaz faziletlerini ve mahsullerini, Türkiye Milli Kültür Vakfı’ nın kırkıncı kuruluş yılında, bir kere daha gözler önüne sermek istedik.”

40 Vakıf insan arasında kimler var?

Programda 40 vakıf insanı, dostları ve/ya talebeleri anlatacak.

İşte onlardan bazıları:

Nurettin Topçu ve Cahit Okurer’i İsmail Kara, Necip Fazıl Kısakürek’i Rasim Özdenören, Mahir İz’i Uğur Derman, Uğur Derman’ı Savaş Çevik, Hayrettin Karaman’ı Raşit Küçük, Hekimoğlu İsmail’i Recep Şükrü Apuhan, Şule Yüksel Şenler’i Hilal Turan, Cinuçen Tanrıkorur’u Yalçın Çetinkaya, Cemil Meriç’i Mustafa Armağan, Turgut Cansever’i Halil İbrahim Düzenli, Galip Erdem’i Cezmi Bayram, Sabri Ülker’i Mustafa Özel, Orhan Okay’ı Abdullah Uçman, Fethi Gemuhluoğlu’nu Alaattin Büyükkaya, Süleyman Yalçın’ı Metin Eriş, Sabahattin Zaim’i Sabri Orman, Sâmiha Ayverdi’yi Kazım Yetiş anlatacak. Ve Tarık Buğra, Turgut Özal.

Program nerde ne zaman?

Organizasyonunda KOCAV’lı gençlerin yer alacağı Türkiye Milli Kültür Vakfı’nın 40 Vakıf İnsana Vefa programı, 7-8 Kasım tarihlerinde, Sütlüce’deki Haliç Kongre Merkezi’nde, 4 ayrı salonda gerçekleştirilecek.

Programın ayrıntıları için:

http://www.tmkv.org.tr/

f t g m