• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2022 - Custom text here

Ankara Köylerinde Halen Yapılan Tatlılar

1.Malak Hamuru (corkalak, kedi batmaz):

Çorba tenceresi içinde bir kaşık eritilir. Üzerine su konur ve tuz atılarak kaynatılır. Kaynayan suyun içine bir kepçe un koyup devamlı olarak karıştırılır. Bu un koyup karıştırma işine miktarı yetecek kadar devam edilir. Un karıştırma işi bitince, tencerenin bir kenarından bez ile tutulup diğer el ile 15 dakika kadar ocak üzerinde karıştırmaya devam edilir ve ocaktan alınır.

Başka bir kapta yağ eritilir. Kepçe, hamuru tutmaması için yağa batırılıp, tenceredeki hamurdan bir kepçe alınır. Bir kaşık ile de, hamurdan alınan parçalar yağa bandırılarak bir tepsiye dizilir. Dizme işi bitince artarsa başka bir tepsiye devam edilir. Tepsi üzerinde hamur parçalarının üzerine toz şeker serpilir ve az soğutularak yenilir.

2. PEKMEZ HELVASI

Öküz helvası da denir. Eskiden öküz gütmeye giden çobanların çantasına yiyecek olarak hazırlanıp konduğundan dolayı bu isim verilmiştir.

Kavrulmuş un ile pekmez karıştırılıp el ile yoğrulup katıca şekil verilir. Yuvarlatılır. Bu haliyle iyi bir karın doyurucu kış yemeğidir. Kolay bozulmaz. Pekmez bulamayınca şeker şerbeti ile yapıldığı da olur.
ikiside çok güzel tatlılar tavsiye ederim
afiyet olsun

Serdar Salih Özdemir

f t g m