• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2022 - Custom text here

TÜRK DİL BAYRAMI -"TÜRK DİL TRENİ"

Karaman'da her yıl 9-13 Mayıs'ta kutlanan Türk Dil Bayramı'nın bu yıl gerçekleştirilecek etkinlikleri kapsamında oluşturulan "Türk Dil Treni", 10 Mayıs Salı günü Haydarpaşa Garı'ndan Karaman'a uğurlanacak.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, Karaman'da her yıl 9-13 Mayıs'ta kutlanan Türk Dil Bayramı'nın, bu yıl 734'üncüsü kutlanacak.

Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesinin iş birliğiyle kutlamalar kapsamında bu yıl ilk kez oluşturulan  "Türk Dil Treni", sanatçılar, üniversite öğrencileri, İstanbul ve Avrupa'da yaşayan Karamanlılarla  birlikte 10 Mayıs Salı günü Haydarpaşa Garı'ndan yola çıkacak.

5 vagondan oluşan tren, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu'nun katılımıyla uğurlanacak.

Uğurlama öncesinde piyanist Tuluyhan Uğurlu tarafından 5'er dakikalık kısa konser verilecek ve ardından  tiyatrocu Ahmet Yenilmez'in Karamanoğlu Mehmet Bey'in ünlü Türkçe fermanını ilanı canlandırılacak.

Tren, Bilecik ve Eskişehir istasyonlarında duracak ve buralarda çeşitli etkinlikler yapılacak. Sanatçı İbrahim Sadri ve Tuluyhan Uğurlu ile tiyatrocu Ahmet Yenilmez'in de yer alacağı tren, bir gün  süren yolculuğun ardından Karaman'a ulaşacak.

Bu arada, Karaman'daki kutlamalar, 9 Mayıs'ta Milli Piyango özel çekilişi ile başlayacak. 11 Mayıs'ta üniversite öğrencilerinin katılımıyla "Gençliğin Türkçe Kurultayı", 12 Mayıs'ta da  Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesinde (KMÜ) yabancı öğrencilerin katılımı ile "1. Uluslararası Türkçe  Konuşan Öğrenciler Kongresi" yapılacak.

Kutlamalar, 13 Mayıs'ta, çelenk konulması, Türk dili yürüyüşü, sergi açılışları, temalı yürüyüşler ve  ücretsiz halk konseri ile sona erecek.
AA

f t g m