• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2022 - Custom text here

Mim. Cengiz Bektaş

Cengiz Bektaş 26 Kasım 1934'te Denizli'de doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık, Mimarlık bölümlerinde okudu, 1959'da Münih (Almanya) Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. 1960 Alman Şehircilik Akademisi kurslarını izledi. 1959-62 yılları arasında Münih'te serbest Mimar olarak çalıştı. 1962 de Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne (Ankara) görevine çağrıldı. Orada İnşaat İşleri Mimarlık Bürosunu yönetti. Üniversiteden isteğiyle ayrıldı. 1963'de özel işliğini kurdu. 1966-69 yıllarında Zafer Mühendislik Mimarlık Yüksek Okulunda öğretim görevliliğini yürüttü. 1977'den beri İstanbul' da yaşıyor. Eskişehir Anadolu Üniversitesinde bir yıl, Trakya Üniversitesi'nde iki yıl "Halk Yapı Sanatı" dersi verdi. 1999 güzünden beri Mimar Sinan Üniversitesi'nde lisansüstü öğrencilerine "Kültürün Planlamaya Etkisi" konusunda ders veriyor. 2001' den beri Marmara Üniversitesi'nde de Sanat Felsefesi ve Sanat Sosyolojisi dersleri veriyor. Çağrılı olarak gittiği Makedonya, Amerika (MIT), Almanya'da kısa süreli konuk hocalık yaptı, konferanslar verdi. Uluslararası ve ulusal mimarlık yarışmalarında 25'in üzerinde ödül aldı. Cumhuriyet Dönemi örnekleri arasında sayılan yapılar gerçekleştirdi. Uygulamalarıyla ulusal ve uluslararası ödüller aldı.

Yazarlık yaşamına 1950' de onaltı yaşında Denizli' de bir günlük gazetede köşe yazılarıyla başladı. 1959' da Münih' te (Almanya) birkaç arkadaşıyla birlikte "Dilmaç" dergisini çıkardı. Türkiye' de ilk kez 1960' da Fazıl Hüsnü Dağlarca' nın çıkardığı "Türkçe" dergisinde şiirlerini yayınlamaya başladı. İlk şiir kitabı "Kişi" 1964' de Ankara' da Dost Yayınevi' nce yayınlandı. Bundan sonra bugüne dek şiir deneme, inceleme, araştırma, çocuk yazını dallarında 55 kitabı yayınlandı.

P.E.N. Yazarlar Derneği (Türk P.E.N.'i) Yönetim Kurulu üyeliği, bir dönem ikinci başkanlığı yaptı. Beş yıl Akdeniz çevresi ozanlarının Bergama' da toplanmalarını, tartışmalarını örgütledi. Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu üyeliğini yıllarca sürdürdü. İkinci Başkanlığını yaptı. Üç yıldır bu sendikanın Genel Başkanıdır. Pek çok uluslararası yazın toplantısına katıldı.

Şiirleri İngilizce, Almanca, Rusça, Sırpça, Hırvatça, Bulgarca, Romence, Yunanca, Arapça, Arnavutça, Makedonca ve Balkarca dillerine çevrildi. Amerika Birleşik Devletleri' nde bir şiir kitabı yayınlandı. Bugün de Evrensel güncesinde haftada bir yaşama kültürü yazıları yazıyor, şiirlerini çeşitli dergilerde düzenli yayınlıyor.

"Yapay sözdizimlerinin belirteçlerine ve eylemlerine yapışıp anlamsızlaşan sözcüklerin yerine, dinlemeyi ve işitmeyi öğreten, yaşamımızın "bütün ötelerini" seçen sözcükleri kullanan şair, söylendiği gibi "sözcük tutumluluğuna dayanan somut şiiri ortaya koymuştur."

"Cengiz Bektaş, 1960' dan beri yayınladığı şiirleri, kullanımına az rastlanan sözcüklerle, kendine özgü bir söyleşiyle, usa seslenen insancıl özle, geçmiş uygarlıklara, kültürlere ve doğaya yönelik sevecen bir duyarlıkla dikkati çekmiş, "yerli bir birleşime varma çabası" yla, öykünmecilikten uzak, sorumluluğun bilincinde bir ozan' ın ürünleri olarak yorumlanmıştır."

f t g m