• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2022 - Custom text here

Kimyasal Temizlik

İstanbul, Fener-Balat Rehabilitasyon Projesi kapsamında restore edilen binaların kimyasal temizliğide kullanılan kimyasalın reçetesi:

5 ölçek Su
2 ölçek Amonyum bi karbonat

2 ölçek    CMC (karboksi metil selüloz)
1 ölçek EDTA (etilen daimin tetra asetik asit)

83 nolu binanın kat silmeleri malta taşından…(malta taşı sarı renkte hardal sarısı gibi)
Dış cephe ise mozaik sıva lakin mozaik sıvaya bezeme işlenmiş.

 

 

 

 

Yukarıda görüldüğü gibi, kimyasal temizlik yaılacak yüzey tespit edildikten sonra toz ve pislikten arındırılır. Daha sonra yukarıdaki kimyasallardan hazırlanmış olan kimyasal temizlenecek yüzeye eldiven kullanılarak sürülür(eldiven kullanılmazsa uygulama sırasında kimyasal cilde büyük zarar verir.). Uygulama yapılan yüzeye sürülen jel haldeki kimyasal hava almayacak şekilde üstten şeffaf bir kapatıcı malzeme ile kapatılır. Uygulama yapılacak yüzeydeki kirin durumuna göre 6-8-10-12-16 saat gibi periodlarda bekletildikten sonra kimyasalın üzerindeki şeffaf koruyucu ve izole edici malzeme çıkarılır ve yüzey düşük basınçta su ile yıkanır.

Eğer yüzeydeki kirin durumu kimyasal uygulamasının tekrar edilmesine ihtiyac duyuyorsa aynı işlemler daha düşük saatli bekleme perioduyla tekrar uygulanır. Bu şekilde yüzey temizlenmiş olur.

Burada önemli olan, aşırı ve gereksiz müdahalelerle yüzeyi yıpratmamaktır. Zira yapı taşları restorasyonu ihtiyac hissettikleri zaman ciddi kapiler özelliğe sahip durumdadırlar ve bu onlara kırılganlık özelliği kazandırmışlardır. Aşırı ve gereksiz uygulamalar esere yarardan çok zarar vereceğinden bu uygulamaa dikkatli olunmalıdır.

f t g m