• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2022 - Custom text here

Kuş Gözü Kaplama

Kuş Gözü Kaplaması
 

 Yıldız Sarayı Büyük Mabeyn Köşkü Restorasyonu sırasında;

Kuş gözü kaplamada malzeme olarak masif tutkal, kuş gözü kaplama malzemesi, kapı ve pencere doğramaları için köknar kerestesi, kaplama çekici, skarpela, elektrikli pürmüz, zımpara ve kaplama testeresi (bıçağı) kullandık.

Ahşap atölyesinde yapılan bu işçilikte, köknar kerestesini artık kullanılamayacak hâle gelen ve değişmesi gereken kapı ve pencere doğramalarında kullandık. Doğramaları sağlam kapı ve pencerelerde ise u işlemleri yaptık:

Eskimiş, yanmış veya tamamen deforme olmuş kuş gözü kaplamayı, elektrikli pürmüz ve skarpela yardımıyla ısıtarak yerinden söktük. Sökülmüş yerleri zımparalayarak pürüzsüz hâle getirdik. Daha sonra üzerine masif tutkal sürdük. Kaplama testeresiyle, kuşgözü kaplama malzemesini işâretlenen boyutlarda kestik; gerekli ölçülerde kestiğimiz kaplama malzemesini, masif tutkal sürdüğümüz doğramaya yapıştırdık. Sağlamlaştırmak için üzerinden kaplama çekici ile geçtik. Yerinden çıkmasını önlemek için ufak işkenceler kullandık.

Böylece doğrama ahşabındaki restorasyonu tamamlanmıştır.

Derleyen: Şamil İlbey
f t g m