• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2021 - Custom text here

Taraklı'ya Restorasyon Bölümü Açıldı

Taraklı'ya Restorasyon Bölümü Açıldı2008-2009 Eğitim Öğretim yılında Sakarya'nın Taraklı İlçesine Geyve Meslek Yüksek Okulu bünyesinde restorasyon bölümü açılmasına karar verildi.

Taraklı Belediye başkanı Tacettin Özkaraman uzun süren uğraşlar sonucu Sakarya Üniversitesinde yapılan senato toplantısında açılmasına karar verildi. Bu karar hem Taraklı için Hem de Sakarya için sahip olduğumuz kültürel değerlerin korunması açısından çok önemli gördüğünü belirtmişti.

Sakarya`nın en güney ucunda yer alan ve tarihî İpekyolu üzerinde bulunan Taraklı, 19. yüzyıldan kalma Osmanlı dönemi evleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Sokak dokusu bozulmayan görünümü ile herkesi etkileyen ilçede 300 tarihi ahşap bina bulunuyor. Yük taşıyanların dinlenmeleri için dinlenme taşları bulunan Arnavut kaldırımlı sokakları ile Osmanlı ve Taraklı bir kültür müzesi görünümünü taşıyor.

Bu bölümün açılması hem öğrencilere hem de korunması gereken Taraklı sivil mimarisine faydalı olacağa benziyor.

f t g m