• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2021 - Custom text here

Doğu Türkistan'da İki Bin Yıllık Kent Gün Yüzüne Çıktı

Doğu Türkistan’da Taklamakan çölünün ortasında 2 bin yıllık bir şehir harabesi ile bazı eşyalara rastlanıldığı açıklandı. 

Çin’in resmi Yeni Çin (Şinhua) Ajansının haberine göre, özerk bölgenin Lop Nur Çölü yakınlarında yapılan kazı çalışmalarında derinliği 2,7 m. yüksekliği 2,5 ve uzunluğu 300 metreyi bulan daire şeklinde duvarlar bulundu.

Kazılarda yan yana 7 mezarın yanı sıra bakır ayna ve kumaş parçalarına da rastlandığı bildirildi. Bulunan duvar ve tarihi eserlerin İpek Yolu güzergahında yer alan eski bir Türk şehrine ait olabileceği tahmin ediliyor.

Uygur Özerk Bölgesi Arkeoloji Enstitüsü yetkililerinden Hu Şingcün, duvarların yıkıntıları arasında kırmızı söğüt dalı ve kamış parçaları bulunduğunu da açıkladı.

Kazı sırasında çıkarılan parçalara karbon testi yapıldığını söyleyen Hu, testlere göre, duvarların inşasının MS 25-220 yıllarına dayandığını belirtti.

Hu, Lop Nur bölgesinin, o tarihlerde eseki Türk kavimlerine ait Loulan Krallığı’na ev sahipliği yaptığına işaret ederek duvarların söz konusu krallığa ait olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu de sözlerine ekledi.

Uygur Net

Kaynak: https://www.turkyurduhaber.org

f t g m