• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2021 - Custom text here

Haydi Sende Tasarla!

İç Mimarlık - Haydi sende tasarlaHayallerin gerçek hayata aktarılması diyor yakın bir dost. Bir diğeri biraz düşünceli bir şekilde evet çok severim diyor tasarlamayı. Bundan güzel uğraşımı var? İnsanların hayatlarına, yaşayışlarına müdahale edebildiğin başka bir meslek biliyor musun diyor?  Bundan güzel bir şey olabilir mi sence? Sadece evlerine ofislerini tasarlıyorum diyip de anlatılacak şey mi ki. Ne haddimize efendim .”Ağabey restore etmekten beter bir zevk veriyor bu meslek insana” diyor bir diğeri. Düşünsene yatacağı, kaidesini koyacağı yere kadar sen tasarlıyorsun, sen ne istersen onu yapıyor zavallı, aynı kukla gibiler. Bazı ironi durumlarda yok değil hani, oturduğun yerden 15 cm’lik bir vidanın her an arkana batmasıyla, güzel bir tekerlemenin çıkması çok olası bir durum, tabi vebali senin boynuna.

“İnsanların psikolojilerini değiştiriyor” diyor  henüz kapıdan çıkmak üzere olan diğer  bir dost .”Beni sinirli yapıyor” diye ekliyor hemen ardından.”eee” Ekmek parası Kim kaybetmiş ki biz bulalım. Hep öyle demezler mi? Aslında sıkıntısı sancısı çekilir bir meslek .Hele bide uygulandıktan sonra arkadaşlarınızı alıp ta  oraya yemek yemeğe gittiğinizde “bakın burayı ben yaptım” demek ne kadar haklı bir gurur anlatamam size. Kendileri farkında olmadan içkilerini yudumlarken sizin renklerine, desenlerine rahatlığına kadar karar verdiğiniz koltuğun üzerinde keyifli zaman geçiriyor ve siz onu öylece izliyorsunuz .Bu müthiş bir duygu sanki her biri sizin çocuklarınız gibi oluyor.Onları o kadar çok seviyorsunuz ki  her yaptığınız mekanın önünden geçişiniz de göğsünüz ister istemez kabarıyor ,Taki dükkan sahibi mekanın tam ortasına olmayacak bir müdahalede  bulununcaya kadar. Doğal olarak sabahlara kadar gözleriniz kan çanağına dönünceye kadar çalıştığınız , birçok planınızı  iptal ederek emek verdiğiniz çalışmanız , karşınızda bambaşka bir kimlikle size bakıyor .Bu hiçte adil olmayan düzende karşılaştınız sadece ufacık bir moral bozukluğu. En son yaptığım ayakkabı mağazası aklıma geldi. Muhterem dükkân sahibi minimal olarak kabul edilen mekânın ortasına getirip çok şık bir kuş havuzu koyduğu aklıma geldikçe sinirlerimin bozluğunu itiraf etmeliyim. Tabiî ki bu ve bunun gibi durumlar birçok meslek arkadaşım başına gelmiştir. Ancak ben gelecek için olumlu düşünenlerdenim. Sahip olduğumuz kültür birikimi sonucunda çıkması gereken muazzam bir potansiyel var. Aynı şey tek mimarlık için değil birçok meslek dalı içinde geçerli bir durum.

Gayesi sizlerin zaten zor olan hayatını kolaylaştırmak, ve rahat ettirmek için çalışan bir iç mimar arkadaşınızdan ufak bir yazı okudunuz, bu benim ilk yazım olduğu için biraz selamlama niteliği taşıyor. Hepinize sevgiler.

f t g m