• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2021 - Custom text here

Tarihi Zeynel Bey Türbesi'nin taşınma süreci başladı

Batman'daki tarihi Zeynel Bey Türbesi, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınmak üzere "SPMT" aracına yerleştirildi. Taşıma işleminin sabah 07.00'de başlaması öngörülüyor.

Türkiye'de ilk defa uygulanacak Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında, Zeynel Bey Türbesi, Ilısu Baraj Göl alanından çıkarılarak, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık iki yıl önce taşıma işinin hem projelendirme hem de kaldırma ve taşıma ihalesinin yapıldığını anımsattı.

Projelendirme çalışmalarının tamamlandığını ve türbenin taşınması için inşaat aşamasının başlatıldığını aktaran Eker, türbenin temelinde iyileştirme yapıldığını söyledi.

Eker projeyle ilgili şunları anlattı:

"Türbenin etrafı 90 santimetre kalınlığında bir betonarme yapı ile birleştirildi. 90 santimetrelik o betonun altından Zeynel Bey Türbesi temelden zemin seviyesinde kesildi. Bugün itibarıyla da yerden 1,5 metre yüksekliğe kadar SPMT dediğimiz araçlarla taşınması için kaldırıldı. SPMT'ler bu 90 santimlik betonarme yapının altına girecekler ve Zeynel Bey Türbesi o SMPT'lerin üzerine oturtulacak. Yaklaşık bin 935 metre uzunluktaki yolun sonundaki yeni yerine inşallah sabah nakledilmeye başlanacak."

 Taşıma işlemi yaklaşık 7 saat sürecek

Zeynel Bey Türbesi'nin araçlara yerleştirildiğini belirten Eker, taşıma işlemine sabah saat 07.00'de başlanacağını, işlemin hava durumuna bağlı olarak yaklaşık 6-7 saat sürebileceğini kaydetti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile taşıma işlemi için sürekli görüştüklerini dile getiren Eker, "Hava şartlarında bir bozulma olursa anında bulunduğu yerde park edilecek ve tekrar hava şartları iyileştiği zaman işleme devam edeceğiz." dedi.

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde inşa edilen Ilısu Barajı'nın tamamlanmasıyla su altında kalacak 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin yeni yerine taşınma işlemi için Kendinden Tahrikli Modüler Taşıyıcı (SPMT) kullanılıyor.

Zeynel Bey Türbesi ve taşıma esnasında kurulacak ek düzeneğin maksimum ağırlığı toplam bin 200 ton. Bu ağırlığın 5 SPMT ile rahatça taşınabileceği düşünülse de herhangi bir risk oluşmaması için taşımada altı SPMT kullanılmasına karar verildi.

Çok fonksiyonlu ve her türlü arazi şartına uygun tasarlanan aracın her tekerleği bağımsız hareket ediyor ve 360 derece dönebiliyor.

Bakan Eroğlu: Bu, dünyada bir ilk olacaktır

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında çalışmalar hakkında bilgi verdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde, Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında uygulanacak proje ile bin 100 tonluk tarihi Zeynel Bey Türbesi'nin iki kilometre taşınarak Ilısu Baraj Göl alanından çıkarılacağını bildiren Eroğlu, taşıma işleminin yarın gerçekleştirileceğini söyledi.

Eroğlu, Ilısu Barajı'nın inşa edildiği bölgede arkeolojik kazı çalışmaları yaparak tarihi değerleri tespit ettiklerini, bunların korunması için projeler geliştirdiklerini anlattı. Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bin 100 ton ağırlığındaki Zeynel Bey Türbesi'ni taşımak için dünyanın en ileri teknolojilerini kullandık. Bu, dünyada bir ilk olacaktır. Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin açık göstergesidir. Bunun için hem teknolojimiz hem gücümüz hem de bütün tarihi eserlerimizi koruyacak şevk ve heyecanımız var."

Muhabir: Zehra Aydın,Kemal Karadağ

Kaynak:http://aa.com.tr

f t g m