• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2021 - Custom text here

MİMARİ RESTORASYON NEDİR?

MİMARİ RESTORASYON NEDİR?

Restorasyon nedir mimari restorasyon ne işe yarar soruları teknik anlamda uzmanlık gerektiren sorulardır. Mimari restorasyon eski ve tarihi binaların aslına uygun bir şekilde bilimsel esaslar dahilinde yenilenmesine verilen isimdir. Bazı tarihi eserlerin yenilenmesi için mimari restorasyon nedir sorusuna doğru yanıtlar aranmalıdır.

Mimari restorasyonda normal restorasyondan farklı olarak tarihi binalar hedef alındığından dolayı hassas davranmak ve özgün inşaat teknikleri kullanmak gerekir. Öncelikle tarihi binanın mevcut dönemi göz önüne alınarak inşaat teknikleri belirlenmeli kullanılacak malzemeler de tarihi dokuya zarar vermeyecek şekilde seçilmelidir.

Mimari restorasyon sadece tarihi binaların değil aynı zamanda tarihi buluntuların da aslına uygun bir şekilde yenilenmesini esas aldığından bir nevi tarihe yeniden canlandırma işidir. Ülkemizde son yıllarda tarihi binaların yenilenmesinde duyulan teknik eleman ihtiyacından dolayı çeşitli üniversitelerde mimari restorasyon bölümleri açılmıştır.

f t g m