• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2021 - Custom text here

Hırvatistan’da bir Cami

Hırvatistan’ın Rijeka kentinde inşa edilen İslam Merkezi ve Camii 4 Mayıs 2013 tarihinde açıldı.

Cami Rijeka Müslümanlarının onlarca yıllık özlemleri sonucudur. En ilginç tarafı da yapının bir mimar tarafından değil bir heykeltraş tarafından tasarlanmış olmasıydı.  Dušan Dzamonya (b 1928 -. d. 2009).

Onun tanınmış soyut heykelleriyle tanınan tarzını yansıtan cami bir minyatür modelden oluştu.  Daha sonra, mimarlar Darko Vlahović ve Branko Vucinovic projenin üstün estetik görünümünü elde etmek için bu kavramsal fikri uygulamak üzere görev üstlenmiştir.

Camii kubbesi görsel olarak tek bir nesne oluşturan beş ayrı bölümden şekillenir. Kubbenin tasarımını oluştururken, Dušan Dzamonya muhtemelen akılda Akdeniz kıyılarında Osmanlı camilerinin kubbe inşaatının zengin geleneği vardı. Onun heykeltraş yaklaşımı eski temaya yeni bir anlam verdi.

Temel geometrik şekillerle ‘oynarken’ başarılı bir şekilde ortaya çıkan bina oldukça olağan kültür ve dine yönelik fonksiyonlar içermekte. Rijeka Camiini sanatsal açıdan  değerli ve eşsiz kılan da budur.

Proje mimarları:  Dora Vlahovic, Luka Vlahovic, Dubravka Đurkan-Horvat ve Davor Mauser.

Camii inşaatı için başta Katar devleti sponsor oldu.

Kaynak: İslamic Architecture
Çeviri: Mimdap

 
f t g m