• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2021 - Custom text here

TAŞ ESERLERDE DURUM TESPİTİ VE BELGELEME

Resim 1. Ankara-Ulus Zafer Anıtı

 

Taş eserlerde durum tespiti yapabilmek için öncelikle eserin bir çiziminin, bina ise rölevesinin alınmış olması gereklidir. Bu nedenle belgelemenin birinci aşaması eserin çizimini edinmek ya da yapmaktır. Çizimi yapabilmek için metre, kumpas gibi ölçü aletlerinin yanı sıra teknik resim malzemelerine ihtiyaç vardır. Çizim üzerinde belgeleme lejant kullanarak hasarlı ve bozulmaya uğramış bölümlerin işaretlenmesi ile gerçekleştirilir. Durum belgelemesinde simgelerden ya da renklerden oluşan iki ayrı tür lejant kullanılabilir. Kullanılan lejant ne olursa olsun, çizimin bir kenarında açıklamasının yapılması şarttır. Aşağıda çeşitli bozulma türleri için önerilen simgeler yer almaktadır.

Aşağıda çeşitli bozulma türleri için önerilen simgeler yer almaktadır.

Taş Malzeme Bilgisi ve Bozulmaları

Renklendirilmiş lejant kullanılarak yapılmış bir durum tespit belgeleme örneği aşağıda verilmiştir. Okuması son derece kolay olan bu tür lejant ancak bozulma çeşitliliğinin az olduğu durumlarda kullanışlı olmaktadır. Ancak bozulma çeşitliliği arttıkça, renklerle bozulmaları ayırmak zorlaşır. Bu durumda okunması zor olmakla birlikte simgesel lejant kullanmak daha doğru olur.

Bozulma belgelemesinin yapıldığı bir diğer yöntemde fotoğraf çekmektir. Yüksek çözünürlüklü ve ışık düzeyinin düşük olduğu ortamlarda yapay ışık kaynağı/flaş kullanmayı gerektirmeyecek kalitede bir fotoğraf makinesine ihtiyaç olacaktır. Çekilecek fotoğrafların makinenin en yüksek boyut ve kalitede çekim modu kullanılarak çekilmesi önerilir. Fotoğraflar mutlaka ölçek kullanılarak çekilmeli, eserin hangi yüzünden, yapı ise hangi cephesinden görüntü alındığı mutlaka not edilmelidir.

Doç. Dr. Cengiz ÇETİN,

Taş Malzeme Bilgisi ve Bozulmaları Ders Notu

Kaynakça: Ashurst 2007 Ashurst, J. (ed.), Conservation of Ruins, Oxford. Ashurst – Dimes 1998 Ashurst, J – Dimes, F. (eds.), Conservation of Building & Decorative Stone, Oxford. Henry 2006 Henry, A. (ed.), Stone Conservation: Principles and Practice, Donhead, Wiltshire. Küçükkaya 2004 Küçükkaya, A. G., Taşların Bozulma Nedenleri, Koruma Yöntemleri, İstanbul. MEB 2013 Taş Bozulmalarını Teşhis Etme, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Teknolojisi Teknik Eğitim Modüllü, Ankara. Normal 1-88 Alterazioni Macroscopiche dei Materiali Lapidei: Lessico, Normal – 1/88, 1990 Lazzarini - Piepper Lazzarini, L. – Pieper, R. (eds.), The Deterioration and Conservation of Stone. Orbaşlı 2008 Orballı, A., Architectural Conservation: Principles and Practice, Blackwell Science, Oxford. Smith – Turkington 2006 Smith, B. J. –Turkinton, A. V. (eds.), Stone Decay: Its Causes and Controls, Donhead, Dorset. Verges-Belmin 2008 Verges-Belmin, V. (ed), ICOMOS_ISCS:Illustrated glossary on Stone deterioration patterns, Monuments and Sites XV, International Counsil on Monument and Sites, France. Zakar - Eyüpgiller 2015 Zakar, L. - Eyüpgiller, K. K., Mimari Restorasyon: Koruma Teknik ve Yöntemleri, İstanbul.

 

 

f t g m