• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2021 - Custom text here

Kahraman Maraş - Andırın - Kadirli

 

Kahraman Maraş - Andırın - Kadirli

"Arıkklar Köyü Kahramanmaraş ili Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.  Torlar / Tatarlı mahallesinin bir mahallesi iken ayrılarak köy olmuştur. Mahalledeki tarlalara 
" Ark " ile su getirilmesinden dolayı bu ismi aldığı söyleniyorsada "Arık, Aruk " isminin kaynağı yüzyıllar öncesi bir Türkmen obasınıda çağrıştırıyor.

Yine bildiğimiz kadarıyla Torlar / Tatarlar aynı yörenin ismiydi , civar köyler tarafından Tatarlı olarak anılmaktadır.  Dolayısıyla Arıklar mahallesinde yaşayan özellikle Cinkara soyadına mensup olanlar,  "Tatar Türkleri "kökenlidir. Mahallede Arıklar  (Haştırın ), Cinkaralar (merkez ), Kuşçular  (Kıraçobası ) ve Demirler (Kıraçobası ) namıyla obalarda yaşarlar. Soyadı Demir olanlar mahalledeki Kıraçobasındandır.  Kadirli'nin kalealtı Yöresinden gelen Mudaharoğulları sülalesindendir. Ailenin büyükleri Demircilik ile uğraştığından Demir soyadını aldılar.

Kaynak : Cezmi Yurtsever Andırın Tarihi kitabı. 


Ayrıca Cengiz Han ordusundan Moğol asıllı kumandan Sülemiş Bey'in Toros Dağlarında bıraktığı kalabalık Tatarlı aşireti yaşamış, Kadirli Tatarları Osmanlı döneminde yüzyıllardır Savrun vadisinde yaşadılar. Yaylak olarak Andırın dolaylarını, kışlak olarakta Kars-Maraş (Kadirli'yi ) kullandılar. Derviş paşanın 1865  Fırka-i İslahiye olayı ile Tatarların damarı yakıldı ve Kars (Kadirli ) şehir merkezine yerleştirildiler. Kadirli'nin İlbistanlı, Kösepınar, Karabacak, Ekşiler, Narlıkışla köyleri ile şehir merkezinde ki, Coşkunlar, Tokgözler, kuduzcular  (Kara, Şişman, köksalan, Atılgan, Igan, Yumuşak ) İspirler, Öndeşler, İsaoğlu, Savrunlar ve Andırında Sunbas dolaylarında bulunan Cinkara ve Temiz aileleri Tatar olarak bilinir. 


Türk Kültür Gelenek ve Görenekleri yaşanmaktadır. 

Mahallede genellikle tirşik içilir. Ekşili köfte yapılır, bulgur pilavı, bezdirme, tutmac, kaçamak, lepe şorası (çorbası ), çilbir, Keçi ve incir sütünden yapılan teleme ve içli köfte yemekleri yapılır. El değirmenlerinde (gavut taşında ) kavrulmuş buğday meke (mısır ), çıtımık ve kabak çekirdeğinden gavut çekilir.  Bayramlaşma köy meydanında topluca yapılır.  Orduya er (asker) yollarken ve kızlar gelin gitmeden önce yemekli davet verilir. Askerlik dönüşü mevlüt okutulur. Düğünleri 3 gün 3 gecedir.

Kahramanmaraş iline 70km. Andırın ilçesine 10km. uzaklıktadır. Akdeniz iklimi etkisi altında dır. Ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayanır. Mahallede ilköğretim okulu vardır. İçme suyu şebekesi bulunur. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol yarı asfalttır. Diğer yolları ulaşıma pek elverişli değildir. Soğulgan obasının yolu çok kötüdür. Olası bir felakette ulaşım imkansız gibi. Elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak; Vikipedi, Tarihçi Yazar Cezmi Yurtsever,Yöre halkı."

f t g m