• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2021 - Custom text here

Huğ Evler

Anadolu uygarlıklarının bulundukları bölgenin coğrafi, jeolojik ve iklimsel yapısına uygun mimariler geliştirdiği bilinmektedir. Geçmişinde birçok uygarlığın yeşerdiği, değişik gelenek ve inançların barındığı Anadolu topraklarında her yöre iklim koşulları, yerleşme alanının topografik özellikleri, yerel malzeme imkanları ve toplum yapısı ile kendine özgü niteliklere sahip bir konut mimarisi geliştirmiştir. Ahşap, saz ve çamur kökenli organik malzemeler kullanılarak oluşturulan yapı tarzından biriside önceki yıllarda köyümüzde (Vayvaylı Köyü) de yapılan huğ evlerdir.

Huğ evler, geçmiş dönemlerde Çukurova bölgesinde  görülen, bölgeye özgü bir geleneksel kırsal konut tipidir. Yörenin doğal yapı malzemesi olan ahşap, saz ve çamurdan dal örgü tekniğinde inşa edilmiştir. Huğ evler Çukurova bölgesinde bilinen en eski ev tipidir. Geçmişi günümüzden 9000 sene öncesine kadar gitmektedir. “Huğ” derme çatma barınak anlamına gelmekte ve yapılar bataklık sazı(berdi), kamış ve saman karıştırılmış killi çamurdan inşa edilmektedir. Huğların üstü çoğunlukla sazlarla örtülür.Sıkı bir şekilde çatıya örtülen berdi yağmur yağınca daha da sıkılaşarak su geçirmez bir duruma gelmektedir.Bu yapılar özellikle yangına karşı çok hassas yapılardır.

Kaynak: http://www.vayvaylikoyu.com

 

f t g m