• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2021 - Custom text here

Kırmıtlı Kuş Cenneti, Osmaniye

Kırmıtlı Kuş Cenneti, Osmaniye'de gezilecek yerler arasında yer alan ve doğal güzellikleri içerisinde barındıran bir bölgedir. Osmaniye'nin Kırmıtlı Beldesi'nde yer alan kuş cenneti, pek çok farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Kastabala Vadisi olarak da bilinen bölgeye Kırmıtlı merkezinden yaklaşık 500-600 metrelik stabilize bir yolla ulaşılmaktadır.

Osmaniye ilinin merkezinde bulunan Amanos Dağları'nın yüksek noktaları, Türkiye'nin önemli kuş alanlarından bir tanesidir. Göçmen kuşların göç rotası üzerinde olan Kırmıtlı Kuş Cenneti'nde pek çok kuş türüne rastlamak mümkündür. Leylek, arı şahini, kara çaylak, şahin ve orman kartalı gibi kuş türleri, bölgenin başlıca ziyaretçileri arasındadır.

Yaklaşık 200 kuş trünün yaşam alanı olan Kırmıtlı Kuş Ceneti veya Kastabala Vadisi, Ceyhan Nehri ve kıyısındaki göletlerden bir tanesidir. Bu bölgede yer alan ağaçlar, sazlıklar ve yarlar, kuşların barınma ihtiyaçlarını ve beslenme ihtiyaçlarını güzel bir şekilde karşılaşmaktadır. Bu nedenle buraya yuva yapan kuşlar, bölgeyi bir turizm güzelliği haline getirmiştir. Bölgedeki biyolojik çeşitlilik son derece önem arz etmektedir.

Yöre halkının alternatif geçim kaynağı olan Kırmıtlı Kuş Cenneti bölgesinde fiziksel alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Bölgeye kurulacak olan kuş gözlem alanları ile birlikte, buraya olan talep artacak ve bölgenin popülaritesi yükselecektir.


Kırmıtlı Kuş Cenneti'ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Kırmıtlı Kuş Cenneti, Osmaniye iline 15 kilometre uzaklıkta yer alan Kırmıtlı Beldesi'nde bulunmaktadır. Kırmıtlı Beldesi, Osmaniye-Kadirli karayolu üzerinde bulunmaktadır. Osmaniye ilinin merkezinden kalkan Kadirli otobüsleri ve minibüsleri ile yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuğun ardından Kırmıtlı Kuş Cenneti'ne ulaşabilirsiniz.

Kaynak:http://www.tatilana.com

 

f t g m