• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2021 - Custom text here

2020 “Bilge Tonyukuk Yılı’’

2020 “Bilge Tonyukuk Yılı’’

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Ceylan 2020 yılının UNESCO kararı ile “Bilge Tonyukuk Yılı” ilan edildiğini duyurdu.

Ceylan , UNESCO tarafından ilan edilen “Bilge Tonyukuk Yılı’nın önemine binaen şunları kaydetti; ‘’UNESCO tarafından alınan kararla; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan ve Türkiye’nin desteğiyle 2020 yılı, “Bilge Tonyukuk Yılı” olarak ilan edilmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Bilge Tonyukuk, Göktürk dönemini ve kendisinden sonraki dönemleri de kapsayarak derin izler bırakan en büyük devlet adamlarından birisidir. Askeri ve idari çeşitli görevleri başarıyla yürütmesi ve geleceğe yönelik öngörüleri Devlet ve toplum hayatında başarılı olmasında önemli etken olmuştur. Devlet ve insanların hayatında önemli bir karakter olduğunu hem Çin kaynakları hem de kendi bırakmış olduğu yazıtlar açık bir şekilde ifade etmiştir. Onun, almış olduğu çeşitli ad ve ünvanlar arasında kaynaklar içerisinde en fazla geçen Bilge Tonyukuk’tur. Bilgelik Türk Milletinin en yüksek unvanıdır. Bu ünvanı alan kişiler birçok özelliği de kendilerinde barındırmak zorundadırlar. Bilge olan insanlar korkusuz, atılgan, olaylara ve durumlara karşı gözü açık , geleceğe yönelik öngörü sahibi, milletine ve topluluklara karşı adaletli, zeki, hoşgörülü, karakterli vb. birçok özelliği vücutlarında toplamış olmak zorundadırlar. Bilge Tonyukuk birçok özelliği taşıyan bir karakterdir. Türk devletini ,Türk milletini güçlü ve mutlu kılmak için bütün gayretiyle çalışmış bir devlet adamında bulunması gereken önemli özellikleri kendisinde barındırmış olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. 2020 yılı UNESCO kararıyla "Bilge Tonyukuk Yılı" ilan edildi.

Prof. Dr. Alpaslan Ceylan

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne "Külliye" olma vasfı bu eserle tamamlanmış olacak.

Dünyanın sayılı ve Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olarak planlanan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi için artık sayılı günler kaldı.

Külliye'nin  mimari kimliğine uygun, hem Selçuklu hem Osmanlı hem de çağdaş mimariden esintiler taşıyan muazzam bir eser.

Genel koleksiyonun yanında özel koleksiyonların da Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'ne kazandırıldı Kütüphane bu özel koleksiyonlarla giderek daha da zenginleşeceği belirtildi. Elektronik koleksiyonların toplanmasıyla ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde yürüyor. Teknolojiyi de takip eden bir altyapı burada kuruldu. Dolayısıyla okuyucularımız hem raflardan istediği kitabı matbu olarak alıp, sayfalarını çevirerek okuyabilecekler hem de elektronik ortamda o kitaplara, yayınlara, süreli yayınlara, dergilere, gazetelere ulaşma imkanları olacak.

Devamını oku...

Notre Dame Katedrali Yandı

Dünya mirasının önde gelen yapılarından Notre Dame Katedrali’ndeki yangın gerek Fransa gerekse yurtdışında derin üzüntü yarattı. Yenileme çalışmalarının sürdüğü, tarihi 12. yy’a uzanan gotik mimarinin önde gelen yapısında önceki akşam başlayan yangın 400’ü aşkın itfaiyecinin çalışmaları sonucunda 9 saat sonra kontrol altına alınabildi. Paris’in merkezindeki katedralin alevlere bürünmüş görüntüsü, yüzlerce yıla tanıklık eden çatısının, 93 metre yüksekliğindeki kulelerinden birinin çöküşü canlı olarak yayımlandı. Bu arada Victor Hugo’nun ünlü “Notre Dame’ın Kamburu” eserinin dün Amazon’da en çok satanlar listesinde birinci sıraya yükseldiği de gündeme yansıdı.

Yetkililerden kötünün iyisi misali “ana yapının kurtarıldığı” açıklaması geldi. Yangının nedenine ilişkin soruşturma da sürüyor. İlk veriler ışığında, Katolik dünyasının en önemli yapılarından biri kabul edilen katedralin halihazırda yenileme çalışmalarının yapıldığı tahta bölümünde yangının çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Paris Savcılığı da dün ilk soruşturmanın yangının kundaklama değil, kaza ile çıktığına işaret ettiğini açıkladı.

Devamını oku...

f t g m