• RestoraTÜRK

  • "Mimari, insan ile varlık arasındaki ilişkiyi düzenleyen disiplindir."

  • Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder... Turgut Cansever

  • RestoraTÜRK

Copyright 2022 - Custom text here

VİGNOLA (1507-1573)

VİGNOLA(1507-1573)

Önce resim eğitimi görmüş, sonra da çok geçmeden mimarlığa ilgi duymuştur. Antikçağ yapılarının rölevelerini yaptığı 1541-1543 yılları arasında Roma’da kaldıktan sonra 1543-1549 yılları arasında Bologna’da birçok şantiye yönetmiştir. Daha sonra Farnaseler’in çağrısı üzerine Roma’ya tekrar gitmiş ve oraya yerleşmiştir. Maniyerist üslupla bir mimarlık yapan Vignola villa mimarileri üzerine çalışmıştır.Farnese Sarayını da 1559-1573 yılları arasında inşa eden odur. İlk iddialı yapısı olan Roma’daki S. Anna dei Palafrenieri kilisesini elips bir planda tasarlamış ve böylece Barok tiplemeye doğru ilk adımı atmıştır. Fakat en ünlü ve önemli yapısı Roma’daki Gesu kilisesidir.1568’de başladığı yapı, ancak ölümünden sonra 1575 yılında tamamlanabilmiştir.

Bir Cizvet kilisesi olan bu bina Anti-Reform kiliselerinin de ilk örneğidir. Bu yapının en önemli mimari özelliği ise, Hıristiyan geleneğinin uzunlamasına planıyla, Rönesans’ın merkezi planını bir senteze götürmesidir. Ayrıca bu kilise binasının iki yanında şapeller bulunan tek nefe sahip olduğu görülür. Bunun transeptte kesiştiği yer üstünde bir kubbe, ön yüzün dekorasyonunda üst üste konulan antik düzenler ve bu yüzün iki ya da üç katını birbirine bağlayan baş aşağı edilmiş göğüsleme kemerleri biçiminde ağır konsollar dikkat çekicidir. Bir diğer taraftan da Vignola kuramcı tarafıyla, 1562 yılında “Beş Mimarlık Düzeninin Kuralı” isimli bir çalışma yayımlamışlardır. Bu yayın, üç yüz yılı aşan bir süre akademik çalışmalar için ciddi bir kaynak oluşturmuştur.

f t g m